Pelerinaj la Mănăstirea Prislop şi la Castelul Corvinilor

Elevii de la Şcoala Gimnazială „Caius Iacob” din parohia arădeană Micălaca Veche II care au participat la Olimpiada de Religie – faza judeţeană şi apoi la cea naţională, la Concursul internaţional „Slujire şi misiune în lumea contemporană” şi la concursul de eseuri „De ce este importantă ora de religie pentru mine”? au fost răsplătiţi printr-un pelerinaj la mănăstirea Prislop din judeţul Hunedoara. Cei 20 elevi, alături de doamna profesoară Beatrice Mandă au putut admira în călătoria lor frumuseţile judeţelor Arad şi Hunedoara. Ajunşi la Prislop s-au închinat în străvechea biserică ctitorită de sfântul Nicodim de la Tismana, au ascultat cu emoţie relatarea vieţii bisericeşti, culturale şi naţionale pe care  lăcaşul monahal a desfăşurat-o de-a lungul timpului. Cu răbdare au parcurs drumul până la cimitirul mănăstirii unde aşteaptă învierea morţilor şi viaţa veacului ce va să fie vrednici vieţuitori, între care Preacuviosul Părinte Arsenie. Următorul loc de închinare a fost la peştera Sfântului Ioan, chilia sau casa lui fiind un loc de pelerinaj şi de reculegere sufletească pentru toţi cei ce caută cuvânt de mângâiere, de întărire şi de ajutor.

Un obiectiv – mărturie a istoriei zbuciumate a românilor acelor meleaguri vizitat de grupul arădean a fost Castelul Corvinilor din Hunedoara, copiii  arătând deosebit interes faţă de cele relatate la faţa locului. Toate cele aşezate înaintea elevilor au fost asemenea unei recunoaşteri a unui efort din partea parohiei, dar şi prilej de cerere a ajutorului de la Milostivul Dumnezeu, parte dintre ei găsindu-se în preajma examenului de acces în învăţământul liceal. În numele elevilor şi dascălilor ostenitori aducem şi pe această cale mulţumiri Consiliului Judeţean Arad, personal Domnului preşedinte Nicolae Ioţcu, precum şi Companiei de Transport Public Arad pentru susţinerea şi împlinirea acestei iniţiative în folosul învăţăceilor, arătând încă o dată că unirea eforturilor dintre Şcoală, Biserică şi Administraţia locală poate fi deosebit de benefică.

Pr. Mircea Bupte

DSC03373