Proiecte dedicate copiilor în Arhiepiscopia Aradului

Numeroşi copii din împrejurimile Aradului, dornici să se apropie de tainele artei creștine, au participat, în perioada 25 iunie – 10 iulie, la mai multe activităţi de promovare a valențelor catehetic-spirituale ale icoanei în viața tinerei generaţii, în cadrul proiectului „Etos și Tradiții” al Arhiepiscopiei Aradului. Activităţile s-au desfăşurat în localitatea Zimand-Cuz din judeţul Arad. „Prin organizarea de ateliere practice de decupare în lemn, de sculptură, de pictură, de aplicare pe pal crud, mdf sau placaj a unor imagini-icoană, s-a încercat o apropiere a copiilor de taina credinței, de înțelegere a semnificației Crucii în viața creștină și de cunoaștere a semnificației istorice și spirituale a sfinților în viața Bisericii Ortodoxe.Aceste ateliere practice s-au dovedit a fi, în ultimă instanță, momente de cateheză a iubirii sau o pedagogie a iubirii. Dragostea divină modelează toate lucrurile şi le menţine unitatea. Dragostea dă viaţă şi căldură. Dragostea încălzeşte sufletul. De o asemenea dragoste au nevoie copiii noștri. Aşa cum spunea cineva: «Dragostea este pecetea pusă asupra creaţiei, semnătura Creatorului asupra inimii noastre». Prin credință suntem asiguraţi că suntem iubiţi profund de dragostea întrupată a lui Dumnezeu”, a declarat arhim. Teofan Mada, vicar-administrativ al Arhiepiscopiei Aradului şi coordonatorul proiectului. Tabără social-educativă în stațiunea Moneasa Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, în stațiunea Moneasa, se desfăşoară, în perioada 13-18 iulie, cea de a treia ediție a taberei social-educative „Biserica este o îmbrățișare”, la care participă copii din localitățile Arad și Zimand Cuz. Activitățile didactice, artistice și sportiv-recreative vor fi realizate de un grup de însoțitori, sub coordonarea pr. Mircea Bupte de la Parohia Micălaca Veche 2 din Arad. „Proiectul «Biserica este îmbrățișare» face parte din parteneriatul de colaborare între Consiliul Județean Arad, Centrul Cultural Județean Arad și Arhiepiscopia Aradului, proiect de care s-au bucurat sute de copii din cuprinsul județului Arad”, a spus arhim. Teofan Mada.