CERC PASTORAL ÎN PAROHIA TĂLAGIU

În Duminica a 11- a după Rusalii, în Parohia Tălagiu din  Protopopiatul Sebiş, la ceas de seara, s-a întrunit cercul pastoral-misionar Hălmagiu, sub conducerea părintelui Vand Ioan de la parohia Luncşoara şi s-a oficiat Taina Sf. Maslu.  Referatul întâlnirii (conform programului) cu tema ,,130 de ani de autocefalie a BOR , aprilie 1885 – 2015”, a fost susţinut de către pr. Nicoară Bujor de la Parohia Vidra.

După retragerea credincioşilor din biserică s-a discutat tema nr. 2 ,,Respectarea disciplinei în preoţie”, apoi tema nr.3 ,, Practici neortodoxe în exercitarea cultului”.

După ce s-a insistat  asupra temelor în dezbatere, prin luările de cuvânt ale preoţilor prezenţi, preotul paroh Groza Ştefan a mulţumit tuturor celor prezenţi si a invitat preoţii şi cântăretii la o agapă frăţească.

Frumusetea momentului a fost marcată  şi prin prezenţa tinerilor  îmbrăcaţi în costume populare din zonă.

Preot Viorel Nan

Fotografie0072 - Copy Fotografie0078 Fotografie0081