A treia zi de campanie „Antidrog, Provita”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, Sectorul Social Filantropic și Misionar, în colaborare cu Agenția Națională Antidrog și voluntarii provita, a continuat implementarea proiectului social „Antidrog, Provita” la Parohia Ortodoxă Săvârșin, Protopopiatul Lipova. Campania de informare s-a desfășurat Miercuri 2 septembrie 2015, având scopul de a preveni și informa tinerii și preoții din parohiile din zona Săvârșin despre câteva dintre problemele sociale cu care se confruntă unii dintre ei.

Primul subiect dezbătut a fost cel al consumului de droguri, care atrag după sine efecte dezastruoase asupra individului și a relațiilor lui sociale. Biserica este cea care va căuta să salveze acești consumatori prin metodele specifice de prevenire, informare și oferirea de soluții benefice, încorporându-i pe acești „bolnavi” în atmosfera de har a Trupului lui Hristos, fiind primiți și tratați în parohie ca și fii și frați. Reducerea riscurilor asociate consumului de droguri și promovarea serviciilor pentru tratamentul dependenței de droguri sunt principalele obiective urmărite în acest proiect de către Agenția Națională Antidrog, cu sprijinul Arhiepiscopiei Aradului.

Al doilea subiect a fost avortul. Acesta are urmări nefaste asupra femeii care avortează, asupra familiei și asupra societății prin scăderea dramatică a natalității. Biserica poate schimba mentalitatea și comportamentul uman actual prin implicarea ei directă în viața socială a membrilor ei, oferindu-le soluții viabile și convingătoare, una dintre ele fiind însuși activitatea Centrului de Consiliere Pre și Post Avort „Nașterea Domnului” al Arhiepiscopiei Aradului din cadrul Spitalului Matern Arad.

Coordonatorul acestor activități este P.C. pr. Gabriel Mariș consilier social al Arhiepiscopiei Aradului, având colaboratori pe Dl. Florin Bîșcă de la Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog și D-na Anamaria Jitea reprezentanta activităților provita „Alege Viața” din școlile arădene.

Programul a fost sprijinit pentru a doua oară de către P.C. pr. Ioan Terentie Jidoi – protopop de Lipova și s-a desfășurat cu implicarea P.C. pr. paroh Dorin Călin Mădăluță, în colaborare cu Primăria Săvârșin și școala din localitate. La această activitate au participat peste 40 de preoți și tineri din parohiile din Protopopiatul Lipova. „E atât de frumos să vezi copii fericiți și sănătoși crescând în Biserică cu credință și dragoste de Dumnezeu. Este o bucurie să vezi o Biserică vie plină de copii evlavioși care vin să se împărtășească. Pentru acest lucru, noi preoții, știind ce avem de făcut, să le purtăm de grijă tinerilor credincioși prin rugăciune dar și prin implicare în viața lor socială.” – a menționat părintele paroh.

Proiectul urmează a fi continuat în perioada următoare în mai multe parohii din Arhiepiscopia Aradului.

Sectorul Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Aradului

10404240_495010390680570_4412982828337390359_n 11215843_495010520680557_4267339296148254128_n 11987060_495010097347266_5906667312908965578_n