Deschiderea anului universitar 2015-2016 UAV Arad

Aradul a fost ieri centrul unei ceremonii fastuoase, găzduită de Universitatea Aurel Vlaicu – deschiderea anului universitar în prezenţa a numeroase personalităţi: prof. univ. dr. Sorin Mihai Cîmpeanu – ministru al Educației și Cercetării Științifice, Înaltpreasfinţitul Timotei – Arhiepiscop al Aradului, prof. univ. dr. Iordan Petrescu – preşedinte al Agenţiei Române de Asigurare a Calităţii în Învăţământul Superior, Adrian Ţolea – preşedinte interimar al CJ Arad, Gheorghe Falcă – primar al municipiului Arad, Florentina Horgea – subprefect al Aradului, deputaţi şi senatori, reprezentanţi ai instituţiilor deconcentrate ale statului şi ai mediului de afaceri, studenţi. Remarcabilă a fost prezenţa membrilor corpului profesoral al Universităţii de Vest Vasile Goldiş din Arad, în frunte cu prof. univ. dr. Aurel Ardelean – rector fondator şi preşedinte al UVVG, şi prof. univ. dr. Coralia Cotoraci – rector al aceleiaşi instituţii.
Prof. univ. dr. Ramona Lile, rector al UAV, i-a salutat pe cei prezenţi, le-a mulţumit pentru parti- cipare şi a accentuat rolul determinant al educaţiei în formarea profesională şi umană pe de o parte şi rolul crucial al colaborării între toţi factorii implicaţi. „Suntem chemaţi să formăm profesionişti şi caractere. Mai aproape de adevăr, suntem chemaţi să formăm profesionişti cu caracter şi de caracter. Între noi, dascălii, şi printre noi, sunt studenţii, adică viitorul. Pentru acest viitor al Aradului şi al ţării suntem responsabili. Le urez cadrelor didactice un an universitar cât mai rodnic, iar studenţilor un an universitar plin de împliniri”, a spus, printre altele, prof. univ. dr. Ramona Lile.
Ministrul Educaţiei s-a referit la complementaritatea instituţiilor universitare şi a făcut o radiografie foarte exactă a sistemului universitar românesc. „Susţin studiile doctorale şi cred în necesitatea studiului doctoral, însă nu cred că trebuie dată la o parte valoarea dacă nu are diplomă doctorală. În acest sens, mă bucur să anunţ că am reuşit să promovăm în guvern ordonanţa de urgenţă care prelungeşte termenul de încheiere a studiilor doctorale pentru titularii de catedre din învăţământul superior până în septembrie anul viitor. În acest fel dăm o şansă cadrelor didactice, şi dăm şi studenţilor şansa de a profita de profesori cu o experienţă vastă”, a spus Sorin Mihai Cîmpeanu.

Eugen Puiu

DSCF0421

2

3

DSCF0406DSC_0312_Copy