Conferinţa preoţească de toamnă în Protopopiatul Lipova

Marţi, 13 octombrie 2015, preoţii din Protopopiatul Lipova s-au întrunit cu ocazia desfăşurării Conferinţei preoţeşti de toamnă cu tema ,,2015- Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anul comemoratival Sf. Ioan Gură de Aur şi a marilor păstori de suflete din eparhii”, la Mănastirea Feredeu, Protoieria Lipova. Dimineaţa la ora 9,30 s-a oficiat slujba de Te-Deum din Biserica cu hramul ,,Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul” de la Mănastirea Feredeu, de un sobor de preoţi alcătuit din Pr. Jivănescu Vasile de la Parohia Şoimoş, Pr.Ungureanu Cristian de la Parohia Zăbalţ şi Pr. Şirian Mircea de la Parohia Bătuţa.

Şedinţa a fost prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Dr.Timotei, Arhiepiscopul Aradului care după cuvântul de întâmpinare a Protopopului locului, Ioan Jidoi, a transmis arhiereşti binecuvântări preoţimii din Protoieria Lipova. În cuvântul de deschidere Înaltpresfinţia Sa a evidenţiat importanţa şi actualitatea temei propusă spre abordare de către Sfântul Sinod, arătând importanţa Sf. Ioan Gură de Aur şi a scrierilor sale pentru Biserica noastră. Referentul conferinţei a fost Pr. Jivănescu Vasile de la Parohia Şoimoş, iar coreferenţi au fost: Pr. Ungur Daniel de la Parohia Păuliş , Pr.Murgu Marius de la Parohia Groşii Noi, Pr. Suba Laurenţiu de la Parohia Căprioara. La iniţiativa P.On Părinte Protopop Ioan Jidoi, în cadrul Conferinţei a fost prezentată personalitatea vretnicului de pomenire Pr. Ilarion V. Felea- preot, profesor, mărturisitor şi martir , de către Pr. Prof Ioan Lazăr , profesor la Facultatea de Teologie ,,Ilarion V. Felea” Arad. În încheiere Părintele Stareţ Ilarion Tăuceanu, gazda Conferinţei , a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei precum şi preoţimii Protoieriei Lipova pentru prezenţă.

La final a urmat o agapă frăţească.

Preot Cosmin Balint

IMG_0350 IMG_0351 IMG_0353