Ceai ,,Bun De Suflet” în parohia Gurahonț

Considerăm că proiectul Ceai “bun de suflet”, demarat in Arhiepiscopia Aradului are un deosebit impact asupra credincioșilor vârtsnici și unii dintre ei singuri, care astfel simt preocuparea Bisericii si a preotului în a le aduce acea raza de bucurie prin aceste întruniri.În parohia Gurahonț preotul împreună cu Consiliul Parohial au hotărât ca acest proiect sa continuie, întrunirea va avea loc in fiecare semestru al anului intr-o zi de comun acord aleasa, de asemeni se vor face vizite cu toții dimpreună la cei bolnavi care nu pot veni la întruniri precum și unele excursii, după posibilități la mânăstirile din apropiere realizându-se în acest sens un parteneriat cu Primăria comunei pentru a beneficia de sprijinul în ce privește transportul.

În acest an proiectul s-a desfășurat în data de 13.10.2015, într-un local din Gurahonț.

Cu acest prilej cei mai în vârstă și-au depănat amintiri, și-au spus problemele și necazurile lor, dar și realizările și bucuriile lor.Discuțiile au fost sincere, ca de la suflet la suflet, apreciind inițiativa Arhiepiscopiei și a Sectorului Social Filantropic și ducerea ei la împlinire prin străduința preotului paroh. Au luat parte 26 de credincioși vârstnici, care pe lângă ceai, au servit și micul dejun.

Preot Moț Crăciun Dorel

IMG_0006