Cerc pastoral-misionar la Parohia Arad-Centru

Joi, 19 noiembrie 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, în sala de festivităţi a Parohiei Arad-Centru a avut loc întrunirea preoţilor aparţinători Cercului pastoral-misionar nr.1, coordonat de părintele Ioan Tulcan, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Arad. La întrunire au luat parte şi părintele Iustin Popovici, consilier cultural şi părintele Flavius Petcuţ, protopop al Aradului.

Părintele decan a adresat celor prezenţi un cuvânt de salut şi a prezentat tema stabilită în contextul Anului omagial dedicat misiunii parohiei şi mănăstirii azi, pe care o va dezbate părintele Teofan Mada, vicar administrativ la Centrul eparhial.

Părintele Emil Roman a făcut o scurtă introducere privind tratarea acestei teme de către o persoană din cadrul cinului monahal în faţa clericilor de mir, menţionând raţiunile pentru care Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a aprobat desfăşurarea cercului misionar cu tema propusă.

Referatul susţinut de părintele vicar a avut ca temă ,,Misiunea mănăstirii azi”, referat prezentat sub aspect sacramental-liturgic, misionar, cultural-educaţional, social-filantropic şi administrativ-gospodăresc.

După această prezentare au urmat dialoguri între preoţi pe marginea referatului susţinut, prezentând fiecare aspecte din experienţa pastorală personală şi legăturile de bună colaborare între mănăstirile şi parohiile din părţile Aradului, precum şi experienţele spirituale semnalate de credincioşii care efectuează pelerinaje atât la mănăstirile din ţară cât şi din afara ţării.

Întâlnirea s-a încheiat prin stabilirea detei următorului cerc pastoral: 8 decembrie, Parohia Arad-Faleza Sud.

Diac. Vlad Oneţ

IMG_4480