Comuniune în rugăciune în fila Slatina de Mures, Parohia Baia

Proclamarea de către Sfântul Sinod a anului 2015 ca Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii, a motivat şi inspirat şi pe credincioşii din filia Slatina de Mureş a parohiei Baia, protopopiatul Lipova să păşească pe drumul către marea sărbătoare a Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos prin comuniune în duh de rugăciune.

Astfel, în Duminica a XXVI-a după Rusalii în biserica cu hramul „Înălţarea Domnului” din filia Slatina de Mureş, parohia Baia s-a continuat o tradiţie începută în urmă cu câţiva ani, de a se săvârşi la începutul acestui post Taina Sfântului Maslu de către un ales sobor de preoţi în frunte cu Preaonoratul Părinte Ioan Jidoi protopopul Lipovei, fiind înconjuraţi de un număr mare de credincioşi din parohie cât şi din parohiile învecinate. La finalul slujbei Părintele Protopop a rostit un frumos cuvânt de învăţătură, făcând referire la pilda Bogatului căruia i-a rodit ţarina, citită la Sfânta Liturghie, evidenţiind că modul corect în care creştinul îşi poate croii drumul în viaţa sa, în conformitate cu învăţăturile lăsate nouă de Mântuitorul nostru Iisus Hristos, este acela de a-şi aduna comoară în cer, acolo unde va rămâne pentru eternitate.

Cu acest prilej, respectând îndemnurile puse la inima clerului şi poporului dreptcredincios, în prima Duminică a postului pregătitor al praznicului Naşterii Domnului, prin Pastorala semnată de Preafericitul Părinte Daniel, împreună cu toţi Ierarhii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în parohia Baia şi în filia Slatina de Mureş s-a organizat o colectă de îmbrăcăminte, alimente şi medicamente pentru persoanele aflate în dificultate, bolnavi şi vârstnici, care vor fi împărţite celor aflaţi în nevoie.

La final, preotul paroh Raul Adrian Moţ, a mulţumit preoţilor participanţi precum şi tuturor credincioşilor care s-au implicat în mod real pentru ca evenimentele din această perioadă de sărbătoare să fie o reuşită spre slava lui Dumnezeu şi spre mântuirea credincioşilor.

Pr. Raul Adrian Moţ

Slatina 1 Slatina 3