Elevi arădeni participanți la Concursul interjudețean de la Caransebeș

ZILE NAȚIONALE ALE ROMÂNIEI

Concurs interjudețean

Proiect educativ interdisciplinar

Ediția a IV-a

În fiecare an românii îşi serbează Zilele Naţionale: 30 noiembrie, cea bisericească, în care-l prăznuim pe Sfântul Apostol Andrei Întâiul Chemat, Ocrotitorul României, cel care a adus creştinismul pe teritoriul românesc şi 1 Decembrie-Ziua Naţională a României, în care sărbătorim Marea Unire Naţională de la Alba Iulia, din 1 decembrie 1918.
În prag de iarnă, ne-am gândit să îmbinăm aceste evenimente şi să le subliniem importanţa printr-un concurs interdisciplinar, în care elevii să preţuiască momentele cruciale din viaţa înaintaşilor lor, momente care au format neamul românesc atât din punct de vedere spiritual cât şi istoric.
Anul acesta, concursul aflat la ediția a IV-a s-a desfășurat în 27 noiembrie, la Lic.Tehnologic Decebal din Caransebeș. Comisia de organizare a fost alcătuită din: director prof. Mihaela Voştinar, director prof. Mărioara Iova, director pr.prof.dr. Rusalin Isac, prof. Elisabeta Isac, prof. Beatrice Mandă, prof. Mihaela Neagoe, prof. Adina Matei, prof. Veronica Ioviță, prof.Gina Hana, prof.Solomia Petraş.
Cei 40 de participanți (de la Șc.Gimnazială Caius Iacob Arad, Lic. Teh. Decebal Caransebeș, Şc.Gimnazială Trandafir Cocîrlă, Turnu Ruieni, Lic.Bănăţean Oţelu Roşu) moderaţi de prof. Beatrice Mandă, au fost împărţiţi în 4 echipe (Efesenii, Filipenii, Corintenii, Tesalonicenii). Ei au reuşit să treacă cu bine de cele 6 probe ale concursului care au vizat Religia, Istoria şi Limba Română. Astfel, galeria şi susţinătorii concurenţilor au aflat amănunte Din viaţa Sfântului Andrei şi despre Marea Unire (probe teoretice), au mers Pe urmele Sfinţilor români (probă de oratorie), au fost curioşi la proba de abilităţi practice Drapelul românesc, s-au amuzat la Întrebările glumeţe pentru minţi isteţe (probă de logică şi perspicacitate) şi au participat activ la prezentarea Tradițiilor locale (prezentarea costumului/dansului/cântecului popular/poeziei în grai specifice zonei de proveniență a elevilor – secțiuni la alegere; joc didactic –regionalismele- ,,de la lume adunate”).
Menționăm prezența și participarea excepțională a lui Bace Toghiere – reprezentat al Șc.Gimnaziale Caius Iacob Arad la această ultima probă, care ne-a amuzat cu poveștile și poeziile în grai specific ardelenesc.
Elevii școlii noastre, având arhiereasca binecuvântare a Înalt Prea Sfințitului Părinte Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu, ne-au reprezentat cu succes, ei clasându-se pe locul I: Neagoe Alexia și Borsa Damaris, cls.a V-a C, Costin Roxana, Balan Oana, Toboșaru Lorena, Tutunaru Bogdan, Radu Daniel și Panda Bogdan, cls. a VII-a B.
Juriul, format din d-nele prof. Veronica Ioviță, Gina Hana, pr. Mircea Bupte, diac. Vlad Oneț, pr. Bănăduc Pătruț, prof. Sorin Petrescu, prof. Ana Borcean, a urmărit îndeaproape evoluţia concurenţilor, la final răsplătindu-i pe toţi cu diplome şi premii. Mulţumim pentru sponsorizare Seminarului Teologic Ortodox Ep. Ioan Popasu Caransebeș, Parohiei Ortodoxe Micălaca Veche II Arad, Parohiei Ortodoxe Pogorârea Sfântului Duh Caransebeş, Primăriei Caransebeș, Clubului Copiilor Caransebeş.
Prof. Beatrice Mandă

image image image image