Expoziţie inedită la Muzeul de Artă din Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a avut loc joi, 05 noiembrie 2015, vernisajul expoziţiei Grădina lui Efrem a artistei Angela Hanc, în prezenţa unui numeros public, iubitor de frumuseţe, după cum ne-a precizat Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial.

Curatorul expoziţiei este distinsa doamnă Doina Mândru, de la Palatele Brâncoveneşti din Bucureşti, care a fost prezentă la vernisajul expoziţiei artistei arădene. Expoziţia este o transcriere picturală după Imnele Raiului ale Sf. Efrem Sirul, o interpretare în grila picturii iconografice bizantine, o selecţie de imagini-cheie, ordonate narativ pe baza textului-suport al Imnelor Raiului. Lucrările reprezintă un program iconografic neconvenţional, structurat în şase capitole: Împrejurimea, Năvala Sfinţilor la Uşa Raiului, Adame unde eşti? Florile Raiului, Grădina cu Mucenici şi Fericitul izvor. Muzeul de Artă din Arad va găzdui această expoziţie până în data de 29 noiembrie 2015.

image image image