Împreună, pentru cei sărmani

Înainte de lăsatul secului pentru Postul Nașterii Domnului, Asociația Filantropia Arad în parteneriat cu DGASPC Arad și Parohia Ortodoxă Aradul Nou, a desfășurat o activitate social-filantropică, cu beneficiarii din cadrul Centrului de integrare prin terapie ocupaţională (CITO) Tabacovici. Beneficiarii au fost invitați la o masă festivă într-unul din restaurantele din apropierea centrului. Activitatea a adus bucurie în sufletele curate ale tinerilor beneficiari. Toți aceștia se află în purtarea de grijă a parohiei de care aparțin și beneficiază constant de atenția preoților și credincioșilor de aici. Centru CITO Tabacovici este de tip rezidenţial şi asigură în principal găzduire, îngrijire, recuperare, reabilitare, reinserţie socială şi profesională pentru persoanele adulte cu handicap pe o perioadă determinată sau nedeterminată.
Prin realizarea obiectivelor sale, Asociația Filantropia Arad, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, urmărește să sprijine Biserica Ortodoxă Română în lucrarea ei social-filantropică săvârșită pentru oameni și comunitățile lor, în spiritul învățăturii creștine.
Pr. Cons. Gabriel Mariș

image image image