Colindăm colind frumos

Răstimpul Postului Crăciunului îndeamnă prin cuvintele Sfintei Scripturi la împlinire cu fapta a lucrării de samarinean după Chipul Samarineanului milostiv. În acest înţeles, cercetarea bolnavilor sau a vârstnicilor, deodată cu aducerea mesajului bucuriei Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos sunt la îndemâna fiecăruia pentru îmbucurarea semenilor.
​În ajunul pomenirii Sfântului Ierarh Nicolae, cu binecuvântare arhierească, membrii corului “Naşterea Domnului” din parohia Arad Micalaca Veche II, coordonaţi de domnişoara Laura Roşu, au purtat colindul străbun către sufletele persoanelor asistate din Centrul de îngrijire pentru persoane vârstnice Arad. Din primele momente s-a creat o stare de emoţie şi bucurie pe care doar minunea Întrupării Fiului lui Dumnezeu o poate oferi. Colindătorii înşişi au fost cuprinşi de emoţii, străduindu-se să picure balsamul mângâierii şi nădejdea liniştirii în prag de sărbătoare sfântă. Prin generozitatea familiei domnului Herman Eugen toţi asistaţii au primit pacheţele cu dulciuri şi fructe, în timp ce preotul paroh le-a dăruit iconiţe şi i-a sfătuit să-şi pregătească fiinţa întreagă pentru a-L primi prin Sfinte Taine pe Mântuitorul lumii.
Pr. Mircea Bupte

image

image