Conferinţă duhovnicească ,,Despre post”, la Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi, Filiala Arad, împreună cu Asociaţia Brâncoveanu din Arad, au organizat marţi, 08 decembrie, începând cu ora 18, în sala mare a Teatrului Clasic Ioan Slavici din Arad, conferinţa cu titlul ,,Despre post”. Invitaţi să susţină această conferinţă au fost părintele arhim. Iustin Miron, stareţul Mănăstirii Oaşa şi părintele ierom. Pantelimon Şuşnea de la aceiaşi mănăstire. Moderator al acestei întruniri a fost părintele protos. dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului. Conferinţa a avut trei părţi.

În prima parte cei doi invitaţi au făcut o prezentare amănunţită a învăţăturilor despre post cu toate aspectele sale. În cea de-a doua parte, corul studenţilor teologi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, pregătiţi şi dirijaţi de domnul conf. dr. Mircea Buta şi arhid. asist. drd. Tiberiu Ardelean, a susţinut un buchet de colinde adecvate perioadei Postului Crăciunului. În finalul întâlnirii, cei prezenţi în sală au dialogat cu cei doi invitaţi, majoritatea dintre aceştia adresând întrebări punctuale legate de tema abordată privitoare la post, necesitatea sau beneficiile acestuia, postul copiilor, postul şi faptele bune, postul alimentar sau spiritual etc. Aceasta a fost cea de-a doua conferinţă de acest gen organizată în Postul Naşterii Domnului.

Prof. Marius Lăscoiu

10620237_10153349105624608_4487794120585727132_o

20151208_190946

foto 0003

foto 0012

foto 0021