Lucrări de reparații la drumul spre Schitul Tămand

În urma repartizării sumelor defalcate din TVA către administrațiile locale, un beneficiar al acestor fonduri este și drumul comunal care leagă orașul Ineu de Schitul Tămand, lăcaș monahal înființat în anul 2009 ,-singurul așezământ monahal din protopoiatul Ineu,- care pe lângă activitatea duhovnicească specifică derulează și activități social filantropice prin faptul că acolo începe să se deruleze activitatea unui centru de îngrijire a persoanelor vîrsnice cu caracter permanent, iar în perioadele de vară se organizează tabere pentru copiii din centrele de plasament din județul Arad. Lucrările de reparație de la drumul comunal Ineu – Schitul Tămand în lungime de aproximativ 4 kilometri se derulează sub supravegherea administrației locale din Ineu în frunte cu domnul primar Călin Abrudan, care au beneficiat de 130.000 ron pentru această lucrare și constă in lucrări de pietruire, balastare și consolidare a drumului. Pe o primă portiune de peste 1 kilometru a fost turnat și asfalt. De aceste lucrări vor beneficia atât cele 10 persoane care viețuiesc acolo cât și zecile de credincioși care în dumineci și sărbători participă la programul liturgic de la Schit precum și turiștii sau pelerinii care îi trec ocazional pragul și nu în ultimul rând proprietarii terenurilor din zonă. Lucrările de reparație se estimează a se derula pe durata a două săptămâni în cazul în care condițiile meteorologice vor fi favorabile. Viețuitorii Schitului mulțumesc tuturor celor implicați în această activitate atît de la nivel județean cît și local pentru această lucrare atît de necesară pentru accesul la Schit, nădăjduind ca în viitor să se aștearnă și un strat de asfalt pe portțiunea rămasă neasfaltată.

Pr. Ciprian Tripa

image