Crăciun în biserica de lemn din Ciuntești

Cu ajutorul Lui Dumnezeu în biserica de lemn din Parohia Ciunteşti, Protopopiatul Ineu, în prima zi a Marelui Praznic al Nașterii Mântuitorul nostru Iisus Hristos, credincioșii satului au participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie iar la momentul cuvenit, s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului. O mare bucurie s-a făcut pentru creștini, când grupul de dansatori „Codrişorul” din Chişlaca condus de tânărul și talentatul student Vlad Jurcă, sprijinit fiind de doamna director Laura Trânc, fiică a satului, au susținut un concert de colinde, iar copiii din parohie au vestit Marele Praznic recitând poezii, reușind să emoționeze până la lacrimi pe cei prezenți. Copiii au fost răsplătiți cu daruri și cărți de rugăciuni, iar la final, preotul paroh a mulțumit Bunului Dumnezeu, pentru această bucurie duhovnicească, grupului de colindători și tuturor credincioșilor urându-le sărbători frumoase pline de sănătate si împliniri sufletești.

A transmis Părintele Sorin Streulea

image

image

image