Rază de bucurie pentru copii speciali 

Miercuri, 15 decembrie 2015, toți copiii Centrului de Primire minori din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad au avut parte de o mare bucurie adusă prin grija preoților Parohiei Ortodoxe Micălaca Nouă.
Coordonați de Sectorul Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Aradului, părintele paroh Marian Neagoe și părintele Petru Ursulescu au dus copiii centrului într-un binecunoscut loc de joacă special amenajat din oraș. Copiii s-au jucat în locurile de distracție, au participat la mai multe activități și jocuri recreative iar la final au avut parte și de o agapă creștinească în aceeași locație.

Prin implicarea preoților dar și prin dărnicia și milostenia conducerii locului de joacă, activitatea va continua de acum înainte lunar, spre bucuria și mulțumirea copiilor centrului lipsiți, o perioadă, de dragostea părintească.
Sectorul Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Aradului