2016 – Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti

La inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în şedinţa de lucru din 28-29 octombrie 2014, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2016 drept Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română. În acest sens, Cancelaria Sfântului Sinod a elaborat un program-cadru naţional bisericesc care se va desfăşura după următoarele coordonate: În primul semestru al anului 2016, sub genericul „Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox”, vor fi evidenţiate formarea spirituală a tinerilor şi orientarea lor spre însuşirea valorilor perene prin intermediul Familiei, Bisericii şi Şcolii; educaţia creştină a tinerilor pentru misiune; importanța prezenței şi participării tinerilor la viaţa comunității creştine; cultivarea iubirii, a prieteniei şi a respectului faţă de aproapele, precum şi ajutorarea oamenilor nevoiaşi etc.

În al doilea semestru al anului 2016, sub genericul „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti”, va fi evaluată moştenirea spirituală şi culturală a acestui sfânt, la împlinirea a 300 de ani de la moartea sa martirică (1716-2016), precum şi importanţa tiparului în dezvoltarea misiunii Bisericii. În toamna anului 2016, Patriarhia Română, împreună cu Arhiepiscopia Bucureştilor, va organiza o Întâlnire internaţională a tineretului ortodox şi un Simpozion internaţional la care vor fi invitaţi reprezentanţi ai celorlalte Biserici Ortodoxe surori. Programul şi celelalte detalii de organizare vor fi publicate într-un ghid practic pentru participanţieditat de Patriarhia Română. Tot în anul 2016, Patriarhia Română, împreună cu Arhiepiscopia Bucureştilor, va organiza un Simpozion național dedicat Anului comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti, iar, în colaborare cu Academia Română, va organiza o expoziţie naţională dedicată operei acestui Sfânt Ierarh Martir. În ziua de 27 septembrie 2016, la sărbătoarea Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, va fi oficiată Sfânta Liturghie la Mănăstirea Antim din Bucureşti, ctitoria sfântului, cu participarea ierarhilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, a unor ierarhi ai Patriarhiei Georgiei şi altor ierarhi străini. Eparhiile şi instituţiile de învăţământ teologic ale Bisericii Ortodoxe Române vor organiza, în anul 2016, conferințe, simpozioane, colocvii, seminarii etc. cu tema 2016 – Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creștin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română. Aceste teme vor fi prezentate şi discutate, de asemenea, în timpul conferințelor pastoral-misionare semestriale de primăvară şi toamnă organizate în eparhiile Patriarhiei Române. Agenţia de pelerinaj BASILICA Travel şi centrele de pelerinaj ale Patriarhiei Române vor organiza pelerinaje ale tineretului ortodox în ţară şi străinătate la biserici şi mănăstiri unde au viețuit mari duhovnici ai Ortodoxiei, precum şi la locurile legate de viaţa, martiriul şi moștenirea culturală a Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, inclusiv în Patriarhia Georgiei. În luna octombrie 2016, la Patriarhia Română va avea loc şedinţa solemnă a Sfântului Sinod în care va fi prezentată o sinteză a evenimentelor organizate în eparhiile din ţară şi străinătate pe această temă. Manifestările organizate în 2016 – Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creștin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română – vor fi mediatizate de către Centrul de Presă BASILICA al Patriarhiei Române, mass-media bisericească eparhială şi presa laică receptivă la valorile credinţei creştine.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE

image