Cerc misionar în parohia Bonţeşti

Preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit, în după-amiaza zilei de 24 ianuarie 2016, la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din parohia Bonţeşti, protopopiatul Sebiş.
Preoţii participanţi au săvârşit Sfânta Taină a Maslului în fața unui număr mare de credincioşi din parohie şi din parohiile învecinate.
Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox” și „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română”, preotul Ştefănuţ Lucian de la parohia Mădrigești a susținut următoarele teme: 1.Credința în Dumnezeu se învață în familie se aprofundează în școală și se pune în valoare în societate.2.Importanța educației religioase pentru tineret.
În susținerea temei părintele afirma: părinții care au dat viața copilului, îmbogățind-o cu darul botezului, au datoria de a o hrăni în continuare – vârsta copilăriei este perioada în care are loc prima socializare și educare umană – în familie, la școală și la biserică – ea constituie un moment decisiv pentru viitorul credinței copilului.Contextul socio-cultural actual influențează cel mai adesea negativ creșterea și formarea tinerilor, impunând stiluri de viață de tip consumist, o perspectivă comercială asupra oricărui lucru, totul fiind permis.
În acest sens rolul educației moral-religioase este deosebit de important în pregătirea tinerilor pentru viață, care are în vedere cunoașterea, înțelegerea și practicarea binelui, creându-se astfel în ființa tânărului acea perspectivă cu ajutorul căreia să devină o persoană deschisă comuniunii cu Dumnezeu și cu semenii.
​În continuare preotul coordonator Moț Dorel, a subliniat importanța deosebită a temei alese de Sfântul Sinod pentru acest an, temă ce vizează educația religioasă a tinerilor, apropierea lor de Dumnezeu și de Biserică, știind că tinerii sunt viitorul de mâine a bisericii, iar în acest sens preoții au o mare responsabilitate pentru împlinirea acestui deziderat.Preotul Moț Dorel s-a referit apoi la momentul deosebit din istoria poporului Român, Unirea Principatelor Române ce a avut loc la 24 ianuarie 1859, care a fost un act măreț din istoria noastră națională, la care Biserica Ortodoxă Română a contribuit în mod semnificativ.De asemeni această unire a constituit fundamentul statului român modern, România.
La slujbă au luat parte și un grup de copii îmbrăcați în port national.
În finalul întâlnirii, preotul paroh Pasc Darius a mulţumit tuturor pentru participare.Ziua s-a încheiat cu o agapă fraţească.​

Moț Aurelian Iulian

image

image

image