Cerc pastoral-misionar în parohia Vârfurile

 În după amiaza zilei de 24 ianuarie 2016, Parohia Ortodoxă Vârfurile a fost gazda întrunirii preoților din cadrul Cercului Pastoral-Misionar Hălmagiu, condus din încredințarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Timotei de preotul Cristian-Mihăiță Bacoș,unde în prezența unui număr mare de credincioși s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu.

 Conform hotărârii Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române care a declarat anul 2016 ca fiind „ Anul omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox” și „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul și al tipografilor bisericești”, preotul Cristian-Mihăiță Bacoș de la Parohia Hălmagiu a prezentat temele:
 1. Necesitatea educației religioase;                                                                            2. Importanța cercurilor misionare;
3. Întocmirea și prezentarea proiectului pe anul 2016;

Plecând de la chemarea Mântuitorului „ Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți,că a unora ca acestora este împărăția cerurilor”(Mt. 19,24), părintele menționează că educația religioasă urmărește formarea și desăvârșirea caracterului moral religios, „îndumnezeirea omului”.

Tinerii trebuie să-L cunoască pe Dumnezeu și să se formeze în spiritul credinței și al iubirii față de El și față de aproapele.Doar astfel generația de mâine va fi o generație caracterizată de credință,de nădejde și de dragoste în Dumnezeu,o generație „sănătoasă”.

În finalul întâlnirii, părintele paroh Ancăș Gheorghe a mulțumit preoților și credincioșilor prezenți. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.

Preot Cristian-Mihăiţă  Bacoş
DSCN0164