Educația tineretului ortodox în pedagogia Sf. Trei Ierarhi

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a avut loc vineri, 29.01.2016, conferința publică Educația tineretului ortodox în pedagogia Sf. Trei Ierarhi, organizată în sala de conferințe a Catedralei Vechi din Arad.

Manifestarea a făcut parte din programul spiritual intitulat sugestiv Serile duhovnicești de la Catedrala Veche, organizate de Asociația parohială Calea Mântuirii, sub coordonarea Părintelui Ioan Tulcan, Decanul Facultății de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad.

În cadrul conferinței publice, urmată de un dialog cu cei prezenți, „s-a arătat că Sf. Trei Ierarhi au fost în epoca lor premergătorii multor teme pedagogice: în spaţiul educaţiei tinerilor au trasat o cale corectă, au descoperit moduri utile de educaţie şi au formulat principii pedagogice inedite. Temele educaţiei în operele lor au avut drept obiectiv crearea unei personalităţi integre a elevilor.

De asemenea, Sf. Trei Ierarhi s-au preocupat de cunoașterea omului, au studiat puterea instinctului şi lumina raţiunii, au analizat ca psihologi înţelepţi întreaga lui alcătuire psihosomatică şi s-au adâncit în taina eredităţii şi în tendinţele înnăscute fie pentru bine, fie pentru rău. Astfel, Sf. Trei Ierarhi au reuşit în spaţiul educaţiei tinerilor să traseze drumuri sigure premergătoare şi să se distingă ca Pedagogi mari şi neasemuiţi”.
www.teofanmada.ro

image

image

image

image