Întâmpinarea Domnului prăznuită la Mănăstirea Hodoş-Bodrog

La praznicul Întâmpinării Domnului, ca-n fiecare an, obştea sfintei mănăstiri Hodoş-Bodrog a avut deosebita bucurie de a-l avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului. La orele dimineţii, Inaltpreasfinţia Sa a fost întâmpinat de obştea sfintei mănăstiri în frunte cu Preacuviosul Părinte stareţ protos. Grigorie Timiş, precum şi de numeroşi credincioşi care frecventează mănăstirea. Aici, Înaltpreasfinţia Sa a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi.

În cuvântul de învăţătură, sub titlul ,,Vechi şi Nou Testament” (cf. citirilor scripturistice ale praznicului: Evrei 2, Luca 2), Chiriarhul a explicat că sărbătoarea este la cumpăna dintre anotimpul rece şi cel cald, aşa cum reiese din credinţa populară, încheind şi ciclul legat de Crăciun, reflectând şi valoarea trecutului ca şi a viitorului, după cum a Vechiului şi Noului Testament; visurile spre împlinire luminoasă a unor vremuri mesianice. Bătrânul cu experienţa vieţii închinate templului ţine în braţe spre creştere şi desăvârşire Pruncul şi Tânărul în consacrare sau închinare lui Dumnezeu. Biserica şi Şcoala, cum atrage atenţia şi anul omagial dedicat educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox, familia întreagă e răspunzătoare cu jertfelnicie, cum arată şi citirile zilei, cu precădere, privitoare la Maica Domnului. Slujba îmbisericirii copiilor îndeamnă la o atentă formare creştină. Nu auzirea cuvântului dumnezeiesc tălmăcit după litera legii, ci ascultarea acestuia în duhul Sfintei Tradiţii a Părinţilor Bisericii călăuzeşte spre viaţa adevărată pe care o dau ca pildă Dreptul Simeon şi Sfânta Prorociţă Ana. Providenţa face ca acest an să fie comemorativ şi pentru Sfântul Ierarh Antim Ivireanu şi totodată pentru toţi tipografii, copiştii şi ostenitorii în cele ale cărţii bisericeşti, înţelegând atât manuscrise cât şi tipărituri pentru adevărata slovă românească folosită deopotrivă în familie, şcoală, biserică şi societate spre tot ce contribuie la sporirea binelui în lume. Un factor de temelie în această privinţă este tocmai consolidarea familiei creştine, a subliniat Inaltpreasfinţia Sa.

La finalul slujbei, părintele protos. Grigorie Timiş, stareţul mănăstirii, a mulţumit Ierarhului pentru prezenţa în mijlocul obştii, dar şi pentru bucuria oferită numeroşilor pelerini prezenţi prin slujirea Sfintei Liturghii, adresând Înaltpreasfinţiei Sale urări de viaţă îndelungată, sănătate şi realizări bogate în slujirea eparhiei.

Protos. Iustin Popovici

12661999_1096628930369478_2308927105421911130_n

IMG_5263

IMG_5277