Activități ale copiilor din parohia arădeană Micalaca Veche II

Lumini…
​Aşa pot fi socotite activităţile desfăşurate în parohia arădeană Micalaca Veche II, mai ales în răstimpul zilelor de Post Mare, îndreptate către copii, vârstnici sau bolnavi din spitale.
​Întâi de toate se cuvine a menţiona că, rând pe rând, elevii Şcolii Gimnaziale „Caius Iacob” precum şi copiii de la Grădiniţa cu Program Normal nr. 11 din parohie au venit în zilele de peste săptămână în biserica parohială, spovedindu-se şi împărtăşindu-se cu Sfintele Taine.
În acest an şcolar, clasa Pregatitoare A STEP BY STEP, sub îndrumarea d- nelor învăţătoare LUMINIŢA BĂBUŞ şi ADRIANA PICĂ , de la ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,, CAIUS IACOB ,, ARAD , a realizat un parteneriat deosebit şi constructiv cu Parohia Arad MICĂLACA Veche II. În luna septembrie a avut loc sfinţirea sălii de clasă şi binecuvântarea dată elevilor de către preotul paroh. Mai apoi şi-a activităţile au continuat cu un concert de colinde susţinut de micii şcolari în biserică.
Acum, odată cu intrarea DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS în IERUSALIM, copiii, alături de părinţi şi de dăscăliţe L-au întâmpinat cu o expoziţie de icoane şi obiecte decorative , lucrate manual.
Expoziţia a avut loc în faţa bisericii, având un succes deosebit, banii adunaţi fiind donaţi pentru pictura bisericii, aflată în lucru.
Mulţumirile se îndreaptă spre toţi – elevi, părinţi şi învăţătoare – pentru implicarea şi devotamentul de care au dat dovadă, cu rugăciune către Dumnezeu să-i înţelepţească şi pe mai departe.
​Copiii care participă la activităţile duminicale în biserică, coordonaţi de doamna profesor Alina Costin de la Universitatea „Aurel Vlaicu” au vizitat copii de aceeaşi vârstă de la Centrul de primire minori Arad, oferindu-le dulciuri, iconiţe, încurajări şi asigurarea că cineva se gândeşte la ei. Au petrecut câteva ore în parcul „Europa” din municipiu, dorindu-le petrecerea Sfintelor Sărbători cu pace şi linişte. În Joia Mare aceiaşi inimoşi copii, dornici a-şi oferi sprijinul şi priceperea lor celor din jur, vor încondeia ouă, pe care le vor dărui vârstnicilor din Centrul de îngrijire aflat în parohie.
Un grup de credincioşi ai parohiei alături de preoţii parohiei, au vizitat copiii din secţiile de Pediatrie ale Spitalului Judeţean Arad, oferindu-le dulciuri şi fructe, rugând pe Doctorul sufletelor şi al trupurilor pentru însănătoşirea lor.
Sunt lucruri, gesturi şi clipe de dăruire care aduc lumină în sufletele celor care le-au împlinit, ale îndrumătorilor şi ale beneficiarilor, cu adaos în vreme de post şi încredinţarea adevărului că „Lumina lui Hristos luminează tuturor” toate într-un An Omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox.

Pr Mircea Bupte
pot fi socotite activităţile desfăşurate în parohia arădeană Micalaca Veche II, mai ales în răstimpul zilelor de Post Mare, îndreptate către copii, vârstnici sau bolnavi din spitale.
​Întâi de toate se cuvine a menţiona că, rând pe rând, elevii Şcolii Gimnaziale „Caius Iacob” precum şi copiii de la Grădiniţa cu Program Normal nr. 11 din parohie au venit în zilele de peste săptămână în biserica parohială, spovedindu-se şi împărtăşindu-se cu Sfintele Taine.
În acest an şcolar, clasa Pregatitoare A STEP BY STEP, sub îndrumarea d- nelor învăţătoare LUMINIŢA BĂBUŞ şi ADRIANA PICĂ , de la ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,, CAIUS IACOB ,, ARAD , a realizat un parteneriat deosebit şi constructiv cu Parohia Arad MICĂLACA Veche II. În luna septembrie a avut loc sfinţirea sălii de clasă şi binecuvântarea dată elevilor de către preotul paroh. Mai apoi şi-a activităţile au continuat cu un concert de colinde susţinut de micii şcolari în biserică.
Acum, odată cu intrarea DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS în IERUSALIM, copiii, alături de părinţi şi de dăscăliţe L-au întâmpinat cu o expoziţie de icoane şi obiecte decorative , lucrate manual.
Expoziţia a avut loc în faţa bisericii, având un succes deosebit, banii adunaţi fiind donaţi pentru pictura bisericii, aflată în lucru.
Mulţumirile se îndreaptă spre toţi – elevi, părinţi şi învăţătoare – pentru implicarea şi devotamentul de care au dat dovadă, cu rugăciune către Dumnezeu să-i înţelepţească şi pe mai departe.
​Copiii care participă la activităţile duminicale în biserică, coordonaţi de doamna profesor Alina Costin de la Universitatea „Aurel Vlaicu” au vizitat copii de aceeaşi vârstă de la Centrul de primire minori Arad, oferindu-le dulciuri, iconiţe, încurajări şi asigurarea că cineva se gândeşte la ei. Au petrecut câteva ore în parcul „Europa” din municipiu, dorindu-le petrecerea Sfintelor Sărbători cu pace şi linişte. În Joia Mare aceiaşi inimoşi copii, dornici a-şi oferi sprijinul şi priceperea lor celor din jur, vor încondeia ouă, pe care le vor dărui vârstnicilor din Centrul de îngrijire aflat în parohie.
Un grup de credincioşi ai parohiei alături de preoţii parohiei, au vizitat copiii din secţiile de Pediatrie ale Spitalului Judeţean Arad, oferindu-le dulciuri şi fructe, rugând pe Doctorul sufletelor şi al trupurilor pentru însănătoşirea lor.
Sunt lucruri, gesturi şi clipe de dăruire care aduc lumină în sufletele celor care le-au împlinit, ale îndrumătorilor şi ale beneficiarilor, cu adaos în vreme de post şi încredinţarea adevărului că „Lumina lui Hristos luminează tuturor” toate într-un An Omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox.

a transmis, Pr. Mircea Bupte

image

image

image

image

image

image