Credincioșii din Petriș și-au prăznuit ocrotitorul spiritual

In Parohia Ortodoxa Romana Petris din Protopopiatul Lipova, am avut marea bucurie de a sarbatorii pe Sfantul Mare Mucenic Gheorghe ocrotitorul parohiei noastre iar vineri in seara zilei de 22 am savarsit Vecernia cu Litie si Utrenia la lumina lumanarilor fiind prezent un numar mare de credinciosi avand la strana elevi din cadrul Seminarului Teologic din Arad.

In dimineata zilei de 23 a lui Prier s-a savarsit slujba Acatistului, Dumnezeiasca Liturghie si Taina Sfantului Maslu unde au participat preoti din Cercul Pastoral Misionar Savarsin si preoti care au activat in aceasta Parohie.

Cuvantul de invatatura a fost sustinut de Pr. Crinel Onea de la Parohia Lipova, care a evidentiat importanta hramului pentru comunitatea noastra, minunile si indrazneala Sf. Gheorghe care intareste pe cei ce ii poarta numele si ocroteste pe cei ce il cheama cu credinta in rugaciunea lor. Amintind totodata cu nostalgie de cei 16 ani cat a fost preot in Parohia Petris si de continuarea muncii si stradaniei pentru Biserica si credinciosi de actualul preot.

Dupa ce s-a miruit si s-a impartit anafura Preotul Paroh Stefan Dimitriu a multumit tuturor pentru stradanie si dragostea aratata fata de Sf. Gheorghe subliniind pomenirea in aceasta zi si a Sfantului si Dreptului Lzar cel inviat a patra zi din morti care prefigureaza Invierea lui Hristos si totodata invierea noastra din moartea pacatului asa cum talcuieste  Fer Augustin cele patru zile de moarte si anume: ziua intai este dulceata pacatului, ziua a doua este invoirea constiintei la pacat, ziua a treia este savarsirea pacatului si ziua a patra este deprinderea omului cu pacatul ( Mantuirea pacatosilor, p. 504)  si a invitat preotii slujitori, Consilierii Bisericii si credinciosi prezenti la Agapa ce s-a tinut la Caminul Cultural din sat.

Aducem multumire lui Dumnezeu Celui Slavit in Treime pentru toate darurile Sale cele bogate si ne rugam Sf. Mare Mc. Gheorghe si Dreptului Lazar in acest an sa mijloceasca inaintea lui Hristos pentru noi ca sa inviem prin Spovedanie si Impartasanie din moartea pacatelor. Amin!

IMG_20160423_134921

IMG_20160423_134935

IMG_20160423_144843