Duminica a treia din Post la Mănăstirea Arad-Gai

În a treia duminică din Postul Paștelui (a Sfintei Cruci), Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în Biserica cu hramul ,,Acoperământul, veşmântul şi brâul Maicii Domnului” a Mănăstirii Arad – Gai, lăcaş situat la marginea municipiului Arad. Din sobor a făcut parte şi părintele arhim. Nestor Iovan, de la Mănăstirea Hodoş-Bodrog.

La momentul rânduit, Ierarhul arădean a rostit cuvântul de învăţătură sub titlul ,,Calea şi viaţa creştină”, făcând legătura între citirile zilei, adică Cazania duminicii, Voscreasna Utreniei (Ioan 21), Apostolul (Evrei 4; 5) şi Evanghelia (Marcu 8; 9) de la Sfânta Liturghie, prin ceea ce înseamnă jertfa Crucii adusă de Mântuitorul spre viaţa şi mântuirea lumii. Totodată, valoarea sufletului şi vieţii omului fiind nepreţuite, cere urmarea Mântuitorului aşa cum amintesc cele două pericope evanghelice. Cei care urmează lăsământul Sfinţilor Apostoli au răsplătirea însăşi a plinătăţii vieţii veşnice, laolaltă cu toţi cei aleşi, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a hirotonit pe monahul Antonie Oanea întru ierodiacon pe seama Mănăstirii Hodoş-Bodrog şi pe diaconul Ovidiu Oprişa întru preot pe seama Parohiei Rogoz, Protopopiatul Ineu.

Obştea Sfintei Mănăstiri Arad – Gai este condusă de stavrofora Magdalena Borteş, duhovnic fiind protosinghelul Cleopa Jurj.

Protos. Iustin Popovici

20160403_103737

20160403_104623

Manastirea_Arad_Gai_1_w747_h373_q100