Praznicul Floriilor sărbătorit în Parohia Bodrogu-Nou

Sâmbătă 23.aprilie 2016, ziua de pomenire a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe și ajunul Praznicului Împărătesc al Floriilor,copiii și tinerii din Parohia Ortodoxă
Bodrogu-Nou,Protopopiatul Arad, însoţiţi de preotul paroh,au adus la biserică ramuri de salcie,un simbol al intrării slăvite a lui Iisus în Ierusalim, când toată lumea a văzut ultima dintre minunile Sale, cea a învierii lui Lazăr din Betania, după 4 zile, promiţându-ne şi nouă această înviere.Copiii și tinerii au participat apoi la slujba vecernie din ajunul sărbătorii,iar după vecernie s-au spovedit pregătindu-se astfel pentru marele Praznic al Intrării Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim.
În candrul Sfintei Liturghii din Duminica Praznicului,tinerii și copiii,alături de alți credincioși ai parohiei noastre s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

A transmis, Preot Bogdan-Ioan Tod​image