Seară duhovnicească la Parohia Moțiori

În Duminica a treia a Postului Mare, în Biserica  parohiei Moțiori, din protopopiatul Ineu, începând cu ora 16, în prezența a numeroși credincioşi, copii și tineri a avut loc o deosebită seară duhovnicească. Seara a debutat cu  Taina  Sfântului Maslu, săvârșită de un sobor format din șase preoţi, avându-l ca protos pe PC părinte Radu Belle de la Parohia Bochia, dimpreună cu preacucernicii părinți Ciprian Sălăvăstru în calitate de gazdă, Florin Culda de la parohia Vasile Goldiș, Sorin Streulea de la parohia Ciuntești, Radu Constantinescu preot misionar la Spitalul Ineu și CiprianTripa de la Schitul Tămand.

Seara a continuat cu o frumoasă cateheză susținută de  către părintele Radu Constantinescu care a relevat  rolul Sfintelor Taine în viața credincioșilor și necesitatea săvârșirii acestora pentru sfințirea vieții creștinilor și dobândirea harului mântuitor pentru cei care iau parte la viața liturgică a Bisericii, mai ales în perioada posturilor de peste an.

Un alt moment important în derularea programului duhovnicesc a fost realizat de către tinerii și copiii parohiei care au pregătit un vast program muzical religios, intonând mai multe pricesne și cântări duhovnicești specifice perioadei liturgice a Postului Sfintelor Paști și a Duminicii Sfintei Cruci. De remarcat faptul că grupul de tineri și copii din parohie se pregătesc cu multă sârguință săptămânal pentru a susține activități corale și cântări și la Sfintele Liturghii care se săvârșesc în parohie. Implicarea lor în viața liturgică a parohiei denotă faptul că educația religioasă în viața tinerilor rodește aducând frumoase realizări duhovnicești. Tinerii  sunt dealtfel membrii centrului de tineret ,,Sfântul Vasile cel Mare”  care se află sub oblăduirea parohiei. De asemenea tinerii au mai prezentat credincioșilor prezenți portofoliul lucrărilor care au participat la Proiectul  ,,Școala din Biserica mea”, derulat cu intensa implicare a părintelui paroh și a doamnei profesoare  Iuliana Sălăvăstru de la Școala gimnazială ,,Gheorghe Popovici” din Apateu. Lucrările din portofoliul prezentat au fost înscrise la concursul național derulat în Patriarhia Română ,,Biserica și Școala din sufletul meu”, cu prilejul Anului Omagial al Educației Religioase a tineretului creștin ortodox-2016.

Pr. Ciprian Tripa

12935328_10206727063355978_13478546_n

12939626_10206727066076046_1538255546_n

12957255_10206727070636160_32787077_n