A TREIA ZI DE PAŞTI LA MĂNĂSTIREA ARAD-GAI

În cea de-a treia zi a praznicului Învierii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a ţinut să fie prezent în mijlocul obştii monahale de la Mănăstirea ,,Sf. Simeon Stâlpnicul”, Arad-Gai, săvârşind aici Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Obştea mănăstirii, în frunte cu maica stareţă stavrofora Magdalena Borteş, l-au întâmpinat cu multă bucurie, ca de fiecare dată, pe Arhipăstorul arădenilor.

În cuvântul de învăţătură, pe baza citirilor scripturistice ale sărbătorii (Lc. 24; Fp. Ap. 2), chiriarhul a vorbit pelerinilor sub titlul ,,Liturghia cuvântului și a tainei”, arătând, în continuarea citirilor din zilele precedente, prezența Mântuitorului în viata creștină prin cele ce sunt izvoarele descoperirii dumnezeiești: Sfanta Scriptură și Sfanta Tradiție, care temeluiesc predicarea Cuvântului lui Dumnezeu și sfânta lucrare a tainelor, a amintit Înaltpreasfinţia Sa.

Protos. Iustin Popovici