A DOUA ZI DE PAŞTI LA CATEDRALA VECHE DIN ARAD

În cea de-a doua zi de Paști, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul, alături de părinții slujitori ai acestei biserici și în prezența oficialităților locale și a  unui număr mare de credincioși.

Cuvântul de învăţătură a fost pus sub titlul ,,Vedere sfântă”(bazat pe citirile scripturistice ale praznicului, Ioan 1; Fp.Ap. 1), în care Chiriarhul a arătat că neputința omenească de a vedea pe Dumnezeu trezește conștiința prezenței Sale în lume și viață. Dorința vederii lui Dumnezeu angajează și celelalte simțuri ca și puterile sufletești, cum arată Evanghelia slujbei celei de-a doua învieri, întregită la sfârșitul Săptămânii Luminate cu aceea din Duminica închinată Sf. ap. Toma, sau alte evanghelii ale arătării Mântuitorului ucenicilor Săi după biruința asupra mortii, ca de exemplu la ascultarea cuvântului dumnezeiesc, la cina cu ei prin realitatea Sfintei Împărtășanii, la mireasma Tainei Mirului. Evanghelia zilei atrage luarea aminte asupra mărturiilor întregii Sfinte Scripturi, iar în mod aparte a celei date de Sfantul Ioan Botezătorul despre prezența permanentă a Mântuitorului între ai Săi până la sfârșitul veacului, cum întregește și Sfantul Evanghelist Matei în încheierea scrierii sale. Cinstirea icoanei în Ortodoxie arată Chipul Fiului lui Dumnezeu Întrupat, Care a împlinit lucrarea de restaurare a Chipului lui Dumnezeu în om prin jertfa Sa, a arătat Chiriarhul.

La momentul împărtășirii zeci de credincioși, majoritatea copii, au primit Trupul și Sângele Mântuitorului.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul de tineret al Catedralei Vechi.

După sfânta slujbă a avut loc o agapă pascală oferită de conducerea Oficiului parohial.

Protos.dr. Iustin Popovici

image

image

 

image