Cerc pastoral-misionar la Pâncota

         Duminică 10.07.2016 s-a întrunit Cercul pastoral-misionar nr. 3 Șiria la parohia Pâncota, prilej potrivit pentru oficierea Tainei Sfântului Maslu de către preoții din Podgoria Aradului, care l-au avut în frunte pe preotul Jidoi Ioan, protopopul Lipovei.

               După oficierea Tainei Sfântului Maslu părintele Jidoi Ioan a rostit cuvântul de învățătura, referindu-se la importanța Tainei Sfântului Maslu și la felul în care fiecare credincios participant primește ajutor pe măsura credinței dar mai ales după mila nemăsurată a Lui Dumnezeu.

              Preotul Doca Leonard de la parohia Pâncota a susținut tema: Rolul proiectelor nationale bisericești ”Hristos împărtășit copiilor și ”Alege școala” în viața Bisericii. Referentul a consemnat, faptul că proiectul ”Hristos împărtășit copiilor” a fost implementat la nivel național după o perioada in care a funcționat  în cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, din vremea în care Preafericitul Daniel Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române era Mitropolit al Moldovei și Bucovinei.  Părintele Doca Leonard a afirmat că și la nivel național acest proiect este de succes deoarece se derulează și astăzi în foarte multe parohi.  Despre proiectul ”Alege școala” referentul a susținut, că a avut un rol decisiv in combaterea abandonului școlar și s-a bucurat de aprecierea tuturor credincioșilor.

   La final preotul paroh Dărău Petru a mulțumit părintelui protopop Jidoi Ioan si preoților prezenți dar și credincioșilor, care au venit într-un număr mare Taina Sfântului Maslu.

Pr. Iulian Botezatu

Cerc pastoral-misionar la Pâncota

               Duminică 10.07.2016 s-a întrunit Cercul pastoral-misonar nr. 3 Șiria la parohia Pâncota, prilej potrivit pentru oficierea Tainei Sfântului Maslu de către preoții din Podgoria Aradului, care l-au avut în frunte pe preotul Jidoi Ioan, protopopul Lipovei.

               După oficierea Tainei Sfântului Maslu părintele Jidoi Ioan a rostit cuvântul de învățătura, referindu-se la importanța Tainei Sfântului Maslu și la felul în care fiecare credincios participant primește ajutor pe măsura credinței dar mai ales după mila nemăsurată a Lui Dumnezeu.

              Preotul Doca Leonard de la parohia Pâncota a susținut tema: Rolul proiectelor nationale bisericești ”Hristos împărtășit copiilor și ”Alege școala” în viața Bisericii. Referentul a consemnat, faptul că proiectul ”Hristos împătășit copiilor” a fost implementat la nivel național după o perioda in care a funcționat  în cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, din vremea în care Preafericitul Daniel Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române era Mitropolit al Moldovei și Bucovinei.  Părintele Doca Leonard a afirmat că și la nivel național acest proiect este de succes deoarece se derulează și astăzi în foarte multe parohi.  Despre proiectul ”Alege școala” referentul a susținut, că a avut un rol decisiv in combaterea abandonului școlar și s-a bucurat de aprecierea tuturor credincioșilor.

   La final preotul paroh Dăru Petru a mulțumit părintelui protopop Jidoi Ioan si preoților prezenți dar și credicioșilor, care au venit într-un număr mare Taina Sfântului Maslu.

                                                                                                Pr. Iulian Botezatu

Cerc pastoral-misionar la Pâncota

               Duminică 10.07.2016 s-a întrunit Cercul pastoral-misonar nr. 3 Șiria la parohia Pâncota, prilej potrivit pentru oficierea Tainei Sfântului Maslu de către preoții din Podgoria Aradului, care l-au avut în frunte pe preotul Jidoi Ioan, protopopul Lipovei.

               După oficierea Tainei Sfântului Maslu părintele Jidoi Ioan a rostit cuvântul de învățătura, referindu-se la importanța Tainei Sfântului Maslu și la felul în care fiecare credincios participant primește ajutor pe măsura credinței dar mai ales după mila nemăsurată a Lui Dumnezeu.

              Preotul Doca Leonard de la parohia Pâncota a susținut tema: Rolul proiectelor nationale bisericești ”Hristos împărtășit copiilor și ”Alege școala” în viața Bisericii. Referentul a consemnat, faptul că proiectul ”Hristos împătășit copiilor” a fost implementat la nivel național după o perioda in care a funcționat  în cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, din vremea în care Preafericitul Daniel Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române era Mitropolit al Moldovei și Bucovinei.  Părintele Doca Leonard a afirmat că și la nivel național acest proiect este de succes deoarece se derulează și astăzi în foarte multe parohi.  Despre proiectul ”Alege școala” referentul a susținut, că a avut un rol decisiv in combaterea abandonului școlar și s-a bucurat de aprecierea tuturor credincioșilor.

   La final preotul paroh Dăru Petru a mulțumit părintelui protopop Jidoi Ioan si preoților prezenți dar și credicioșilor, care au venit într-un număr mare Taina Sfântului Maslu.

                                                                                                Pr. Iulian Botezatu

Cerc pastoral-misionar la Pâncota

               Duminică 10.07.2016 s-a întrunit Cercul pastoral-misonar nr. 3 Șiria la parohia Pâncota, prilej potrivit pentru oficierea Tainei Sfântului Maslu de către preoții din Podgoria Aradului, care l-au avut în frunte pe preotul Jidoi Ioan, protopopul Lipovei.

               După oficierea Tainei Sfântului Maslu părintele Jidoi Ioan a rostit cuvântul de învățătura, referindu-se la importanța Tainei Sfântului Maslu și la felul în care fiecare credincios participant primește ajutor pe măsura credinței dar mai ales după mila nemăsurată a Lui Dumnezeu.

              Preotul Doca Leonard de la parohia Pâncota a susținut tema: Rolul proiectelor nationale bisericești ”Hristos împărtășit copiilor și ”Alege școala” în viața Bisericii. Referentul a consemnat, faptul că proiectul ”Hristos împătășit copiilor” a fost implementat la nivel național după o perioda in care a funcționat  în cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, din vremea în care Preafericitul Daniel Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române era Mitropolit al Moldovei și Bucovinei.  Părintele Doca Leonard a afirmat că și la nivel național acest proiect este de succes deoarece se derulează și astăzi în foarte multe parohi.  Despre proiectul ”Alege școala” referentul a susținut, că a avut un rol decisiv in combaterea abandonului școlar și s-a bucurat de aprecierea tuturor credincioșilor.

   La final preotul paroh Dăru Petru a mulțumit părintelui protopop Jidoi Ioan si preoților prezenți dar și credicioșilor, care au venit într-un număr mare Taina Sfântului Maslu.

                                                                                                Pr. Iulian Botezatu