​​„Copilașii – Prietenii lui Hristos”în pelerinaj la mănăstirile arădene

​În anul dedicat de Patriarhia Română, educației religioase a tineretului creștin ortodox, copiii, care frecventează orele de cateheză duminicală, din Parohia Șagu, Protopopiatul Arad, au efectuat un pelerinaj, sâmbătă, 17 septembrie 2016, la mănăstirile arădene, sub coordonarea preotului paroh.
Astfel, după rostirea rugăciunii de călătorie, „Copilașii – Prietenii lui Hristos” au efectuat primul popas duhovnicesc la cea mai veche mănăstire a țării Hodoș-Bodrog (1177). Aici, fascinați de frumusețea lăcașului de cult, copii au primit explicații de la călugării slujitori despre întemeierea mănăstirii, descoperirea Icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului, s-au închinat sfintelor moaște adăpostite de mănăstire, au vizitat muzeul, gropnița episcopilor arădeni si a stareților. Un moment emoționant l-a constituit ascultarea bătăilor de inimă in piatra de lângă mormântul monahului tânăr, blestemat de mama sa.
​De la mănăstirea Bodrog s-a plecat înspre mănăstirea Bezdin (1539), unde copilașii s-au închinat, cu multă frică de Dumnezeu și cu multă emoție, moaștelor Sf. Kiril de Bezdin.
​Ultimul popas duhovnicesc a fost Schitul Bodrogul Vechi, unde copilașii au înălțat rugăciuni și cântări ocrotitoarei schitului, Sf. Cuv. Parascheva, cea care ne ocrotește si biserica noastră parohială.
​Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru această zi minunată, plină de împliniri duhovnicești!

A transmis,
Preot Marius Ardelean

image

 

image

 

image

image