Cerc pastoral-misionar în parohia Nădab

Prima Duminică după sărbătoarea Înălțării Sfintei Cruci, a fost un nou prilej de întâlnire și rugăciune a preoților și credincioșilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonați, din încredințarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel de la parohia Chișineu-Criș I.
Astfel, cei 13 preoți prezenți s-au întrunit de această dată în parohia Nădab, din protopopiatul Arad, unde începând cu ora 1800 au săvârșit Taina Sfântului Maslu.
Cuvântul de învăţătură la Taina Sfântului Maslu a fost rostit de părintele Hanțiu Adrian de la parohia Vânători, care a subliniat perioada deosebită în care ne aflăm, arătând că pericopa Evanghelică din această Duminică ne vorbește despre asumarea la care Hristos ne cheamă pe fiecare dintre noi prin luarea Cruci și urmarea Sa, dar și despre valoarea absolută a sufletului, ca fiind o bogăție nemărginită și de neînlocuit.
În finalul întrunirii părintele paroh Mager Aurel-Partenie a mulțumit părintelui Adrian pentru bogatul cuvânt de învățătură și tuturor pentru prezență, după care a susţinut în fața colegilor preoți referatele cu temele: Rolul catehetic al Sfintei Liturghii în educarea tinerilor; Dimensiunea panortodoxă a activității culturale a Sfântului Antim Ivireanul.
Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

​Pr. Oprea Mihai, Parohia Țipari

image