Deschidere de nou an școlar în școlile lipovane

Luni, 12.09.2016, în orașul Lipova, a avut loc deschiderea de nou an școlar 2016 -2017. Evenimentul s-a desfășurat în prima fază la Liceul ,,Atanasie Marienescu ” din Lipova, condus de Dl Donțiu Lucian ,apoi a continuat la Liceul Agricol ,,Sever Bocu”, condus de Dna Oviduța Berindei .

În ambele licee, un sobor de preoți , în frunte cu Părintele Ioan Jidoi, Protopopul Lipovei, a oficiat slujba de Te-Deum de început de an școlar. Aici s-a dat citire mesajului Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, adresat elevilor, dascălilor și părinților la început de an școlar.

Cei doi directori, ca și gazde, au mulțumit pentru mesajele transmise de către reprezentanții instituțiilor importante din Lipova, oficialităților locale, Poliției locale, la început de an școlar.

Pr. Cosmin Balint

image

image