Cerc pastoral misionar în Parohia Vladimirescu I

În dupa-amiaza zilei de 23 octombrie 2016, la ceas de seara, parohia ortodoxă Vladimrescu I a găzduit întrunirea cercului pastoral misionar numărul 6 din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, coordonat de preot Petru Bercean-Negrean. Întrunirea a debutat cu săvârșirea slujbei Vecerniei de către soborul preoților arondați cercului, în prezența unui număr mare de credincioși. La finalul slujbei, părintele profesor dr. Adrian Murg de la parohia Horia a rostit un bogat cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a reliefat personalitatea Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul, în contextul anului dedicat omagierii lui, prezentând rolul său de apostol al ortodoxiei și culturii românești.
S-a evidențiat importanța tipăriturilor realizate de către Sf. Antim, atât ca episcop al Râmnicului cât și mitropolit al Țării Românești, precum și rolul Didahiilor rostite în scopul propovăduirii dreptei credințe și îndreptării moravurilor societății vremii aceleia, el putând fi considerat pe bună dreptate, ctitor de limbă liturgică și de limbă literară românească. În concluzie, părintele predicator i-a îndemnat pe credincioși să prețuiască cuvântul tipărit al Sf.Scripturi și al cărților ziditoare de suflet, ca expresie concretă a cinstirii Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul și a tuturor tipografilor bisericești omagiați anul acesta dimpreună cu el. Întrunirea s-a încheiat cu o agapă frățească oferită de parohia gazdă.
A transmis preot Flavius Ardelean.