Ceremonial de Ziua Armatei la Arad

În ziua de 25 Octombrie 2016, au fost organizate în Piața Avram Iancu manifestările prilejuite de Ziua Armatei. Parte dintre acestea s-au desfășurat la Cercul Militar Arad.
Astfel, în Piața Avram Iancu, înce­pând de la ora 10.10 s-a dat semnalul de acțiune, a fost acordat onorul militar, iar după Salutul Drapelului de Luptă şi al Gărzii de Onoare a fost intonat Imnul Național. Mai apoi, cei prezenți au luat parte la un ceremonial religios oficiat de Înaltpreasfintitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, după care au putut fi ascultate evocări şi alocuţiuni privind semnificaţia zilei de 25 octombrie. Ceremonia a conti­nuat cu depuneri de coroane şi jerbe de flori la Monumentul Ostașului Român. Mai apoi, Garda de onoare a defilat. La Cercul Militar Arad, de la ora 13.00 a fost organizat un spectacol artistic sus­ținut de corul Filarmonicii – „Semeața Armie Română”.

image

image