Conferinţa preoţească de toamnă din cadrul Protopopiatului Ortodox Român Arad

Cu binecuvântarea şi prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, Arhiepiscop al Aradului, preoţii din cadrul Protopopiatului Ortodox Român Arad, s-au întrunit miercuri, 5 octombrie 2016, în cadrul conferinţei preoţeşti de toamnă, conform prevederilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române care a hotărât ca al II-lea semestru al anului 2016, să fie închinat Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi tipografilor bisericeşti. Conferinţa a fost precedată de slujba de Te-Deum săvârşită în biserica parohială a Parohiei Arad-Centru, lucrările conferinţei desfăşurându-se mai apoi în aceeaşi locaţie.

Conferinţa a fost prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei, iar din prezidiu au mai făcut parte protos. Iustin Popovici – consilier cultural la Arhiepiscopia Aradului, Ec. Angela Borteş – contabil şef la Arhiepiscopia Aradului și pr. Flavius Petcuţ – protopop al Aradului.

În deschiderea lucrărilor a luat cuvântul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei care a contextualizat cinstirea Sfântului Ierarh Antim Ivireanul cu evenimente recente de mare importanţă pentru Ortodoxie, cum ar fi Marele Sinod Ortodox, precum şi cu evenimente din trecutul istoric, subliniind pe de o parte tradiţia ortodoxă care păstrează fondul propovăduirii apostolice dar şi aspectele dinamice ale tradiţiei bisericeşti care implică mărturisirea creştină însoţită nu de puţine ori şi de martiriu. Totodată Înaltpreasfinţia Sa a îndemnat preoţii prezenţi să ia ca pildă în activitatea lor, exemplul Sfântului Antim şi a tuturor ierarhilor şi clericilor mărturisitori de-a lungul veacurilor, având în vedere că anul acesta Patriarhia Română l-a dedicat şi educaţiei tineretului ortodox, mai ales în contextul societăţii contemporane pândită de secularizare şi de practici străine de duhul Ortodoxiei.

Referenţi la lucrările conferinţei au fost: Pr. Bogdan Tod cu referatul: Sfântul Antim Ivireanul – personalitatea, opera şi activitatea; Pr. Alin Bosancu cu referatul: Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti; Pr. Sorin Higioşan cu referatul: Unul dintre cei mai de seamă predicatori de limbă  română din epocă: Sfântul Ierarh Antim Ivireanul; Pr. Silviu-Raul Pele cu referatul: Sfântul Ierarh Antim Ivireanul, artist tipograf şi editor prodigios, caligraf, gravor şi miniaturist de excepţie.

În încheierea lucrărilor au luat cuvântul d-na Ec. Angela Borteş – contabil şef la Arhiepiscopia Aradului și pr. Flavius Petcuţ – protopop al Aradului, care au făcut câteva comunicări de ordin administrativ, Părintele Protopop mulţumind ierarhului şi preoţilor prezenţi pentru participare şi reuşita conferinţei.

Preot Flavius Petcuţ

Protopop al Aradului

 

3

4