Sfinţire de troiţă în Parohia Seleuş

În după-amiaza zilei de duminică, 23 Octombrie 2016, Chiriarhul arădean, a poposit în mijlocul credincioşilor din Parohia Seleuş,Protopopiatul Ineu, dând răspuns invitaţiei preotului paroh Ştefăniţă Muţ, pentru a sfinţi o troiţă ridicată prin contribuţia Primăriei Seleuş şi a bunilor credincioşi ,,spre slava lui Dumnezeu şi pentru întărirea credinţei ortodoxe în sufletele călătorilor”, cum putem vedea inscripţionat pe aceasta.
Cu acest prilej, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a rostit un cuvânt ocazional, arătând că crucea aşezată la răspântie de drum devine simbol al lucrării binelui pe cărările vieţii. Cea ridicată în acest loc spre binecuvântare, prin valoarea artistică a execuţiei, este mărturie despre bogăţia spirituală a credincioşilor parohiei, a adăugat Înaltpreasfinţia Sa.
Protos. Iustin Popovici

image

image

image

image