Slujire arhierească în Parohia Pâncota

În Duminica a 23-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Pâncota, Arhiepiscopia Aradului. Cu acest prilej ierarhul  încojurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit în biserica parohială cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Sfânta Liturghie în prezenţa autorităţilor locale şi a unui număr însemnat de credincioşi. Răspunsurile liturgice au fos date de grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeşului. La final a fost săvârşită o slujbă de pomenire pentru ctitorii şi slujitorii bisericii dar şi pentru înaintaşii ierarhului caransebeşan.

„Îi mulțumim lui Dumnezeu că ne-a ajutat să venim în această duminică, a 23-a după Rusalii, în Betleemul părinților noștri, la Pâncota și la Galșa, județul Arad, și Îl rugăm pe Mântuitorul să ne ocrotească pe mai departe, și pe noi, și pe toți cei care se roagă pe acestee meleaguri binecuvântate de Dumnezeu, pentru că aici, într-adevăr, sunt rădăcinile noastre și ne-am simțit, într-un fel, acasă, chiar dacă nu am slujit niciodată și am venit din ce în ce mai rar, atât la Pâncota, cât și la Galșa. Însă, glasul pământului și glasul strămoșilor, astăzi, a răsunat în inima noastră, în sufletul nostru, și ne-am bucurat că Dumnezeu a rânduit o zi preafrumoasă, de reîntâlnire cu cei care se roagă aici, la Pâncota și la Galșa, și o reîntâlnire, în duh de rugăciune, cu înaintașii noștri, cu moșii și strămoșii noștri, pe care i-am pomenit atât la Liturghie, cât și la o slujbă de pomenire”, a mărturisit Preasfințitul Părinte Episcop Lucian.

Darius Herea

dsc_0027

dsc_0069

14793764_1295192310521799_2068069216_n