Vizite chiriarhale pe Valea Mureșului

Miercuri, 26 Octombrie 2016, în ziua de pomenire a Sfântului Mare Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a poposit în parohiile Odvoș și Julița din Protopopiatul Arad.

La orele dimineții a participat la Slujba Utreniei în biserica ,,Bunavestire” din Parohia Odvoș, unde a fost întâmpinat de preotul Cosmin-Călin Corâci.

După aceea, Chiriarhul arădean și-a continuat itinerarul pastoral pe malul drept al Mureşului, în defileul Zam-Lipova și a poposit în satul Juliţa aparţinător comunei Vărădia, unde a asistat la Sfânta Liturghie săvârșită de preotul paroh Casian Blaga, și la momentul rânduit a adresat credincioșilor prezenți un cuvânt de învățătură în care a prezentat viața și mucenicia Sfântului Mare Mc. Dimitrie ca model de viețuire creștină pentru tineretul de astăzi. Existența aici a unei biserici de lemn, monument istoric, păstrată într-o excelentă stare de conservare, dă şi astăzi mărturie despre credincioşia oamenilor de aici.

Protos. Iustin Popovici

biserica-ortodoxa-din-julita-2014-3

dsc02144