Ziua vârstnicilor în parohia Arad Micalaca Veche II

Duminică, 02 octombrie a.c. în biserica parohiei Arad Micalaca Veche II persoanele vârstnice din parohie au avut parte de momente de bucurie. Mai întâi preoții parohiei au săvârșit slujba de mulțumire pentru binefacerile revărsate de Dumnezeu asupra lor. Apoi a fost prezentat proiectul Asociației Filantropia ”Ceai – bun de suflet”, cu motivațiile referitoare la atenția, grija, prețuirea și atașamentul față de cei prin fața cărora s-ar cuveni să nu trecem.

Datorită faptului că răstimpul întâlnirii  a fost la vremea când și tinerii din parohie au prilej de întâlnire în biserică, a urmat un moment emoționant, când aceștia au servit cu ceai și prăjituri celor mai în vârstă. Prezentările  unor momente deosebite din viața celor prezenți, precum și  afirmațiile copiilor au fost în măsură să creioneze o stare de comuniune, de nesocotire, pentru măcar câteva clipe, a numărului anilor. Iar ca și rezultat concret al acestei întâlniri, în asentimentul tuturor celor prezenți s-a hotărât ca de acum înainte prima duminică din lună să fie marcată în parohie într-un mod deosebit pentru bunicii și străbunicii noștri.

Pr paroh Mircea Bupte

p1090475

p1090489

p1090506

p1090494

p1090546