Activități educaționale la Vinga

Joi 10 noiembrie 2016 elevii din clasele primare din cadrul Liceul Tehnologic Vinga, au fost prezenți la o lecție deschisă în Biserica ,,Adormirii Maicii Domnului” din aceeași localitate.

Această locație a fost aleasă datorită faptului că tema lecției la ora de religie era ,,Biserica–locaș de închinare”. Elevii au fost astfel familiarizați cu părțile componente ale unei biserici, teoretic de către prof. Leonard Purice, iar practic preotul le-a arătat copiilor locul unde se săvârșesc anumite taine, precum și cu veșmintele și obiectele liturgice pe care le utilizează acesta la săvârșirea slujbelor.

Ora s-a dovedit a fi foarte captivantă pentru copii, preotul oferind explicații la întrebările adresate de elevi, lansându-le invitația de a participa cât mai des la astfel de lecții deschise, continuându-se astfel tradiția parteneriatului dintre școală și biserică.

A transmis, prof. Purice Leonard

20161024_105456

20161110_103319