Activitate filantropica si pelerinaj cu tinerii din Crocna

Anul 2016 a fost declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, la inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, ca ”Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox și Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti”. Activitățile care au fost desfășurate pe parcursul acestui an vizează în cea mai mare parte implicațiile tinerilor în activitatea Bisericii, așa cum frumos se poate observa și în viața Bisericii din Parohia Ortodoxă Crocna. Împreună cu Grupul de tineri al Bisericii Ortodoxe Crocna, sâmbătă, 12 noiembrie 2016,am făcut o colectă de alimente de la credincioșii parohiei pentru Cantina socială ”Sfântul Ierarh Nicolae” din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, pentru că am înțeles cu adevărat așa cum spunea Părintele Nicolae Steinhardt că doar ”Dăruind vei dobândi”.
Activitate s-a finalizat printr-un pelerinaj la Mănăstirea Hodoș-Bodrog și la Mănăstirea ”Sfântul Simeon Stâlpnicul” – Gai, din județul Arad, pelerinaj care i-a îmbogățit sufletește pe tinerii de astăzi și oamenii de nădejde ai Bisericii noastre de mâine.
Pr. Paroh Florin Bej

image

image

image

 

image