Hramul Mănăstirii arădene Roşia

În ziua prăznuirii Soborului Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil şi al puterilor cereşti netrupeşti,  mulţime de pelerini din toate părţile judeţului Arad au venit la Mănăstirea închinată Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil din satul Roşia, Protopopiatul Sebiş, pentru a participa la slujba de hram. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Din sobor a făcut parte şi pr. Alexandru Botea, Protopopul Sebişului.

În cuvântul de învăţătură cu titlul ,,Învăţătura Bisericii Ortodoxe despre creaţie”, Chiriarhul a vorbit  îndeosebi despre lumea nevăzută şi sfinţii îngeri – adică natura, numărul şi ierarhia, numele, slujirea şi cinstirea lor – de asemenea, despre sufletul omului şi înrudirea sa cu fiinţele cereşti, de unde izvorăşte şi datoria strădaniei spre desăvârşire. Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox, totodată şi comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanu, îndeamnă la creşterea celor mici şi tinerilor în duhul Bisericii sub ocrotirea sfinţilor îngeri, având pilde minunate din viaţa celor bineplăcuţi lui Dumnezeu, din istoria bisericească precum şi din cea a poporului nostru dreptcredincios, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de un grup de psalţi ,,Trysagion” din Iaşi, condus de tânărul protopsalt Alexandru-Ioan Tecucianu.

La finalul Sfintei Liturghii, maica stareţă Haritina Cârdei a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei pentru acest popas duhovnicesc în mijlocul obştii monahale de maici, precum şi tuturor pelerinilor veniţi în număr mare la hramul sfintei mănăstiri.

Protos. Iustin Popovici

image

image

image