Bucuria de la Betleem vestită de copiii de la Catedrala Veche

Grupa duminicală de la Catedrala Veche Arad a readus în prezent bucuria de la Betleem printr-o scenetă de Crăciun și colinde tradiționale românești. Momentul artistic a fost prezentat miercuri, 21 decembrie, la Catedrala Veche Arad spre încântarea bunicilor, părinților și preoților care au venit să se bucure împreună cu copiii de Nașterea Mântuitorului Iisus Hristos. Din scenetă nu au lipsit păstorii, Irod, Magii de la Răsărit dar și Maria și Iosif care și anul acesta au prins viață prin glasurile colindătorilor.

Încurajați de părintele Ioan Tulcan alături de preoții de la parohie pr. paroh Traian Micoroi, pr. Petcuț Flavius și pr. Critinel Ioja,  cei mici au reușit să aducă încântare în sufletele credincioșilor. Deorece, într-o colindă,  copiii s-au „plâns” că au tot colindat, dar nimic n-au căpătat,  Asociația le-a făcut o surpriză, dăruindu-le pachete cu dulciuri și cărți. Activitățile Grupei duminicale sunt susținute de Asociația „Calea Mântuirii” prezidată de pr. prof. univ. dr. Ioan Tulcan, copiii fiind coordonați de Florina Băbău, Diana Negrea, Anca Prodan și Sorin Săplăcan.

Manuela CODREAN

dscn8719

dscn8720

dscn8723

dscn8724