Festival de colinde  în Biserica Ortodoxă Gurahonţ

În data de 22.12.2016 începând cu orele 11, Biserica Ortodoxă din Gurahonţ, protopopiatul Sebiş, a fost gazda ediţiei a VII-a festivalului de colinde şi obiceiuri tradiţionale desfăşurat în cadrul parteneriatului „Veniţi de luaţi lumină” dintre Grupul Şcolar „Ioan Buteanu” şi Biserica Ortodoxă Gurahonţ şi Primăria Gurahonț.S-au înscris mai multe coruri din diferite şcoli: Liceul Tehnologic „Ion Creangă” din Curtici (prof. Tăucean Alin și îndrumător Boloș Adrian), Liceul German Adam Muller Guttenbrunn (prof Georgiana Maria),  Grupul de colindători de la Liceul Teoretic Sebiş(prof.Ciprian Dincă), Şcoala Gimnazială „Lazăr Tâmpa” Almăş(prof.Cristina Crişan), colindători de la Liceul „Ioan Buteanu”, Gurahonț, clasele I-IV pregătiți de învățătorii lor.

În deschiderea festivalului preotul paroh, Moţ Crăciun Dorel a ţinut un cuvânt de binecuvântare, spunând: Veţi gusta astăzi din ospăţul duhovnicesc al colindului tradiţional, veţi putea să vă pregătiţi sufletul ca în noaptea Sfântă a Crăciunului, Iisus Domnul să-şi găsească sălaş înlăuntrul fiecăruia dintre dumneavoastră.Felicităm acești minunați copii și elevi care prin colindul de vestire al Nașterii Domnului i-aș asemăna cu îngerii care cu 2000 de ani în urmă au adus vestea cea mare, a Nașterii Pruncului Iisus pe pământ.În continuare doamna  profesoara Petroman Nicoleta directoarea Liceului „Ioan Buteanu” a adresat un cuvânt de bun venit invitaților și corurilor prezente care au răspuns chemării şi urări de Sfintele Sărbători celor prezenţi.

Participanţii la festival ca răsplată a ostenelii lor au primit diplome şi daruri.

Moţ Aurelian Iulian

2

3

4

5

6

20161222_111403

20161222_113521