Moş Crăciun în mijlocul copiilor militarilor arădeni

Ca în fiecare an, magia Crăciunului a renăscut, alimentată de privirile pline de candoare ale copiilor adunati în Sala Mare din incinta Casei armatei aparţinând Batalionului 191 Infanterie ,,Col. Radu Golescu”, din garnizoana Arad.

Glasurile îngereşti ale coralei filarmonicii arădene au făcut ca sufletele militarilor şi copiilor care-l aşteptau cu nerăbdare pe moşul, să vibreze sub imperiul frumuseţii colindelor ce-L vestesc pe Hristos.

Omuleţii şi oamenii mari, deopotrivă, au privit încântaţi sosirea Moşului cu sacul încărcat de daruri.

Um moş jovial şi prietenos, cucerit de spontaneitate piticoţilor, adunaţi nerăbdători în jurul cadourilor.

S-au schimbat promisiuni solemne şi angajamente precise că, la anul, unii vor fi mai cuminţi, mai silitori, mai harnici şi mult mai ascultători. Iar Moşul a părut convins, judecând după generozitatea sa şi după satisfacţia întipărită pe chipurile micuţilor.

La final, toată lumea a plecat mulţumită, copiii nerăbdători  să încerce noile jucării, iar părinţii cu gândul la ce le pregăteşte Moşul pentru anul viitor.

Batalionul 191 Infanterie „Colonel RADU GOLESCU”

img_0148

img_0302

img_0306