Corala facultăţii de teologie arădene vesteşte Naşterea Domnului militarilor din Cetatea Aradului

Într-o atmosferă ferică, aflată sub imperiul binecuvântat al Marelui Praznic al Naşterii Domnului,corul Facultăţii de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion Felea,, din Arad, condus de părintele arhidiacon drd. Tiberiu Ardelean, a susţinut un frumos concert de colinde în mijlocul, militarilor din Cetatea Aradului,adunaţi în jurul bradului de Crăciun.

Prezenţa an de an a coralei bărbăteşti cu voci îngereşti arată legătura milenară ce există între armată şi biserică, legătură ce păstrează vie şi nealterată verticalitatea cultural şi identitatea  de neam a românilor.

Colindătorii au fost răsplătiţi cu cele tradiţionale şi rugaţi să revină an de an pentru a-L vesti pe Hristos, Mântuitorul nostru.

 Batalionul 191 Infanterie „Colonel RADU GOLESCU”

dsc_0419

dsc_0430