CONCERT DE COLINDE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX DIN ARAD

Într-o atmosferă festivă, marți, 20 decembrie 2016, de Sfântul Ignatie Teoforul, Seminarul Teologic Ortodox din Arad și-a susținut tradiționalul concert de colinde, în Aula ,,Ilarion V. Felea” a Facultăţii de Teologie Ortodoxă.
Și în acest an, liceul nostru a colaborat cu Colegiul Economic din Arad, desfășurând o activitate cultural-artistică deosebită, care a avut scopul de a promova cunoașterea și păstrarea obiceiurilor și tradițiilor românești, dar și poezia autentică românească, specifică Sărbătorii Nașterii Domnului.
La acest eveniment au participat: Înaltpreasfinţia Sa dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, Preacuviosul părinte dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului, Preacucernicul părinte arhidiac. Florin Sirca, reprezentant al ISJ Arad, Preacucernicul părinte Pompiliu Gavra, directorul Seminarului Teologic, d-na prof. Eugenia Groșan, directorul Colegiului Naţional ,,Elena Ghiba Birta”, pr. Conf. univ. dr. Lucian Farcașiu, preoţi, cadre didactice, părinţi şi absolvenţi ai Seminarului.
Prezentatorul concertului a fost diac. prof. dr. Lucian-Victor Baba, care a evidenţiat importanţa colindelor ca obicei strămoşesc la români, subliniind faptul că acestea reprezintă o parte integrantă a folclorului religios, valoarea lor fiind neprețuită prin origine și prin vechime. Ele sunt cântecul strămoșesc al poporului român și una dintre cele mai vechi forme de manifestare a folclorului religios românesc. De asemenea, părintele Lucian Baba a accentuat valoarea profund teologică a acestora, ele transpunând în formă populară dogma ortodoxă.
Părintele director Pompiliu Gavra a adus mulţumiri dirijorului corului Seminarului, Ștefan Bugyi, doamnei prof. Veronica Sirca, coordonatoarea grupului de fete de la Colegiul Economic și doamnei prof. Irina Ancuța, care a ales cu multă dăruire câteva dintre mărgăritarele literaturii române.
Corul a abordat un bogat repertoriu: Dimineața lui Crăciun, Noi în seara de Crăciun (culegeri din folclor), În locașul lui Crăciun (comp. Valentin Teodorean), Doamne, a Tale cuvinte (armonizare Ioan Popa Orăștie), Noroc să deie Dumnezeu (comp. Ioan Popa Orăștie), Nouă azi ne-a răsărit (comp. Dimitrie G. Kiriac), Pe-un pătuț de fân și floare, Altă sărbătoare nu-i (culegeri din folclor), Leru-i ler (comp. Gheorghe Șoima), O, ce veste minunată! (Dimitrie G. Kiriac).

Elevii din clasa a XII-a au recitat din operele scriitorilor: Ion Pillat, G. Coşbuc, Radu Gyr, Adrian Păunescu.
Concertul s-a încheiat cu tradiţionalul La mulţi ani!
Luând cuvântul, Înaltpreasfinţitul Părinte dr. Timotei Seviciu a mulţumit corului pentru darul pe care îl oferă în fiecare an cu ocazia sfintelor sărbători, dar şi copiilor care , cu glasurile lor calde și melodioase, ne introduc în atmosfera cu totul specială dinaintea Sărbătorii Naşterii Mântuitorului.
Diac.prof.dr. Lucian Baba

image

image

image