DAR DIN IUBIRE ÎN AJUNUL CRĂCIUNULUI

În săptămâna dinaintea Praznicului Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, Sectorul Social Filantropic al eparhiei a desfășurat programul „Dar din iubire”. Toți beneficiarii Cantinei Sociale „Sf. Ier. Nicolae”, copii Centrului de Zi „Nașterea Maicii Domnului” și încă câțiva zeci de beneficiari ai Centrului de Incluziune Socială prin coordonarea asistentului social eparhial – Geanina Ștefănuț, au primit mâncare caldă pentru toate cele trei zile de Crăciun, alimente neperisabile, dulciuri, fructe, haine și jucării. Au fost astfel împărțite aproape 200 de pachete, peste 25 de saci cu haine, 2 saci cu jucării, 100 de cadouri oferite de Asociația Cetatea Voluntarilor, 100 de pungi cu alimente și dulciuri oferite de Planet Program, 5 cutii cu alimente oferite de Crucea Roșie Română – filiala Arad și alte daruri consistente pentru masa de Sfintele Sărbători din partea altor oameni cu inimă mare.

În perioada Postului Crăciunului, pe lângă parohiile arădene, brutăriilor din oraș care oferă constant pâine beneficiarilor, mai multe școli au desfășurat proiecte filantropice pentru sprijinirea Cantinei Sociale, mai ales în cadrul Săptămânii educației, a Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară. Mulțumiri se cuvine a aduce Liceului Teoretic „Adam Muler Guttenbrun” Aradul Nou (prof. Carmen Costin), Școlii Gimnaziale „Iustin Marșieu” Socodor (prof. Rodica Palcu), Liceului Teoretic „Mihai Veliciu” Chișineu Criș (prof. Anca Brescan), Școlii Gimnaziale Fiscut (prof. Denisa Bara), Liceului Tehnologic Vinga (prof. Rodica Lucian, prof. Nicoleta Ivan), Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Arad (prof. Manuela Dincea) și Școlii Gimnaziale „Aron Cotruș” Arad (prof. Corina Hărduț, prof. Lavinia Brîncovan).

Tuturor celor ce au oferit dar și celor ce au primit daruri, părintele Gabriel Mariș, consilierul social al Arhiepiscopiei, le-a transmis binecuvântarea şi purtarea de grijă ale Înaltpreasfinției Sale, urându-le sărbători fericite şi binecuvântate de Dumnezeu!

Încărcați de daruri, cu vădită bucurie în suflet, în armonia colindelor cântate de ei, beneficiarii au dat slavă lui Dumnezeu pentru toate și au transmis, prin părintele consilier, un cuvânt de mulțumire Chiriarhului, pentru permanenta purtare de grijă, pentru susținerea și intensificarea activităților acestor unități social-filantropice spre sprijinirea celor sărmani, nu numai cu prilejul marilor praznice, ci zilnic.

Sectorul Social Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului aduce calde mulțumiri tuturor celor care s-au implicat și au susținut desfășurarea acestui program, invitând și alți buni creștini să participe mereu la astfel de activități filantropice în toate bisericile ortodoxe, aducând „daruri din iubire” pruncului Sfânt, Iisus Hristos, nu în ieslea din Betleem ci în sufletele acestor „frați prea mici” ai Mântuitorului.

Sărbători fericite!
Sectorul Social Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului

image

image