Sfântul Ierarh Nicolae prăznuit de cei mici și de cei mari în Biserica din Gurahonț

45 de copii de la Grădiniţă,clasa pregătitoare și din clasa I din Parohia Gurahonţ au venit  la Sfânta Liturghie de Sărbatoarea Sfântului Ierarh Nicolae însoţiţi de educatoarele și învățătorul lor  pentru a se împărtăşi cu Trupul şi Sângele Mântuitorului, punând în practică cunoştinţele dobândite prin programul „Hristos împărtăşit copiilor”.În fiecare an  sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae umple de bucurie sufletele celor mici şi celor mari prin darurile primite.În sufletele şi inimile celor mici Sfântul Ierarh Nicolae este „Moşul cel bun”, iar icoana Sfântului Nicolae reflectă aceasta după cum sublinia poetul Octavian Goga la finele poeziei ”Pace”: “Blând zâmbește din icoană / Cuviosul Nicolae….”.

Copiii din clasa I, de la grădiniţă şi din clasa pregătitoare din parohia Gurahonţ au vrut şi au reuşit să-l bucure şi ei pe „Moşul cel bun”, au venit şi în acest an însoţiţi de educatoarele și învățătorul lor la Sfânta Biserică, pentru a se împărtăşi cu Trupul şi Sângele Domnului Iisus Hristos.Copiii sunt aduşi la Sfânta Biserică şi în alte rânduri în timpul anului, educatoarele lor urmând îndemnul Domnului Iisus Hristos: „Lăsaţi copiii să vină la mine”, ocupându-se astfel şi de formarea lor sufletească.

În parohia Gurahonț se derulează în cadrul Bisericii atât programul „Hristos împărtăşit copiilor”, cât și programul „Alege Școala”. În cadrul acestor programe, copiii din parohie au prilejul să-L cunoască pe Dumnezeu, să se apropie și să participe la diferite activități desfășurate prin Biserică, de asemeni să fie buni și prietenoși cu colegii lor, respectându-se și ajutându-se unii pe alții.

Părintele paroh Dorel Moţ le-a vorbit copiilor despre Sfântul Ierarh Nicolae, „moşul cel bun” şi faptele săvârşite prin bunătatea, iubirea şi dărnicia sa, iar sărbătoarea de astăzi ne învaţă prin mesajul ei să fim iubitori de Dumnezeu, buni şi darnici faţă de semenii noştri, ajunşi în greutăţi, pregătindu-ne astfel sufletele şi pentru primirea Naşterii pruncului Iisus.

La încheiere copiii au primit daruri din partea bisericii, dulciuri şi iconiţe iar preotul şi credincioşii au mulţumit educatoarelor și învățătorului pentru bucuria ce le-a fost prilejuită de micii colindători.

Moţ Aurelian Iulian

20161206_110532

20161206_110748

img_0006

img_0016